We provide

Partner Network

 

Through our international partner network, we provide or arrange expert services (accounting, tax, business transformation, etc.) in a number of European and selected non-European destinations.

 

 

United Kingdom, Hong Kong, Russia, United Arab Emirates
Paifang Accountants & Tax Advisors (UK) Ltd

Cyprus, Greece
PENAP Group of Companies

The Netherlands, Luxembourg, Singapore, Curaçao
BK Group International B.V.

 

Follow us on Facebook

News

1 year ago

I v tomto pro účetní a daňaře hektickém období podporujeme snažení spolku Hvězdy dětem. Pomozte mu také třeba zakoupením vstupenky na módní přehlídku. My tam budem.

1 year ago

Atmosféra rodinné firmy, týmová spolupráce a přátelské prostředí to jsou atributy společnosti Intras Consulting. Chceš-li pracovat na rozličných projektech, prohlubovat si odborné ... See more

1 year ago

Kanceláře Intras Consulting budou od 23.12. do 3.1. uzavřeny. Pro klienty jsme k dispozici na obvyklých emailových adresách.
The offices of Intras Consulting will not be opened from Dec 23rd ... See more

1 year ago
PF2020

Dear existing and/or future clients, let us kindly wish you Merry Christmas and Happy New Year 2020.

1 year ago

Naše neformální úterní porady jsou vytuněny vždy nějakou dobrotou upečenou někým z týmu. Copak nás čeká zítra?

1 year ago

Vánoční party jsme si trochu odpracovali, ale hlavně hodně užili. ?‍??

1 year ago

Máte obchodní nebo investiční záměry v Portugalsku ??? Ozvěte se nám. Tento týden se potkáme s budoucí partnerskou kanceláří v Lisabonu a Algarve.

1 year ago
Kariéra | Intras Consulting a.s.

Hledáme nové kolegy nebo kolegyně.
https://www.intras.cz/kariera/

Kariéra hledáme Staň se členem našeho týmu Atmosféra rodinné firmy, týmová spolupráce a přátelské prostředí to jsou atributy společnosti Intras Consulting. Chceš-li pracovat na ... See more

1 year ago

Finanční řízení je v segmentu malých a středních podniků velmi podceňovaná disciplína. Jak běžné řízení společnosti, tak zásadní rozhodnutí nebo plánování například exit ... See more

1 year ago

V minulých dnech jsme se těšili z návštěvy ředitelů naší kyperské partnerské společnosti Penap Consultants ltd. Vzájemné obchodní příležitosti a řada synergických možností, a ... See more

« 2 of 4 »

We work together and help

 

Advokátní kancelář MATZNER et al
SOS dětské vesničky
Hvězdy dětem

What we stand for

Our principles

Professionalism

We make use of over 25 years of experience in accounting advisory and our rich experience in the financial management of manufacturing companies.

Complexity

Our services include a complete accounting service, full payroll and personnel administration, processing of duties to the statistical authorities, provision of management statements and reports, administration of all tax obligations, tax advice and ad hoc advice and analysis.

Legal Procedures

In our work, we pay close attention to the legality of the procedures applied, we continuously monitor the development of related legal norms and apply any adopted changes in practice.

Current Sources

We invest considerable sums into updating our information sources and into professional staff training. Regular upgrades of all versions of our software take place as a matter of course.

Individual Approach

We want above all to meet the needs of our clients. We seek and propose new solutions and atypical procedures for simplification and higher efficiency. We determine the collaboration content and service pricing based on the results of a client needs analysis.

What people have written about us

Our references

“I can only recommend Intras. During our several years of cooperation everything has always been processed in a quality and timely manner. In the case of urgent tasks, they are always flexible, willing and helpful. We can fully rely on Intras.”

Jana Sladkovská
Finance Manager of EMEA OPW Fueling Components

“Intras has provided services to Dover Corporation in Czech Republic for almost 10 years now. Dover being a very successful company is used to be exigent with its providers but fair. In that regard, Intras has achieved a high performance level with us. We certainly appreciate the reactivity and adaptation capabilities it has shown in addition to its professionalism.”

Philippe Santin
Dover Corporation, Director European Corporate Accounting

Head office Praha

Na Okraji 335/42, 162 00 Praha 6

h

IČO: 60193042

Branch Most

Třída Budovatelů 2957, 434 01 Most

Bc. Petra Kdolská - Payroll & HR Specialist

číslo provozovny: 1005925976

Contact Us

1 + 1 =